Łączenie kolorów

Jak mieszać kolory?

Jak powstają poszczególne barwy? Nie wiesz, które kolory połączyć ze sobą, aby Twój projekt zachwycał? Jak powstają poszczególne barwy? Jak mieszać kolory, aby uzyskać harmonię na stronie internetowej i na grafikach? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym zadaniu.

Nie wyobrażam sobie życia bez kolorów. Świat byłby wtedy bardzo smutny. Pomyśl, jak odpowiednio dobrane kolory ubrania czy wnętrza działają na twoje samopoczucie. Mogą wprowadzić cię w dobry nastrój, dodać energii albo uspokoić. Mieszanie kolorów to podstawowa umiejętność w sztuce, designie, modzie i wystroju wnętrz. Zanim zaczniesz dobierać kolory do jakiegoś projektu, musisz wiedzieć, jak one powstają i jak na siebie oddziałują. Zacznijmy od podziału na kolory podstawowe, pochodne i dopełniające.

Jakie są podstawowe kolory i jak je mieszać?

Do kolorów podstawowych, nazywanych też bazowymi zaliczamy:

  • żółty,
  • czerwony,
  • niebieski.
podstawowe kolory

Barw podstawowych nie możesz stworzyć, ale same w sobie są podstawą do stworzenia innych kolorów. Wystarczy połączyć je w odpowiednich proporcjach i kombinacjach.

W projektowaniu ważny jest również podział kolorów ze względu na to, na jakim nośniku będą one użyte. Jeśli nie wiesz, czy twoje materiały będą wyświetlane na monitorze, czy będą drukowane, najbezpieczniejszym systemem jest przestrzeń kolorów RGB. Nie jest to najlepszy wybór, ale najbardziej uniwersalny, To najpopularniejsza i dość szeroka biblioteka kolorów, używana w monitorach, skanerach, drukarkach i aparatach cyfrowych. W systemie RGB do kolorów podstawowych zaliczamy:

  • czerwony (Red),
  • zielony (Green),
  • niebieski (Blue).

Jeśli natomiast projektujesz materiały do druku, skorzystaj z palety barw określonej przez system CMYK. Tutaj wyróżniamy trochę inne kolory podstawowe:

  • C – cyjan (Cyan),
  • M – magenta,
  • Y – żółty (Yellow),
  • K – czarny (Black or Key colour).

Co to są barwy pochodne?

Barwa pochodna jest to taki kolor, który został otrzymany w wyniku połączenia się dwóch kolorów podstawowych.

  • Jeśli połączysz czerwienie i żółcie uzyskasz kolor pomarańczowy.
  • Przy połączeniu czerwieni i koloru niebieskiego otrzymasz barwę fioletową.
  • Jeśli połączysz kolor niebieski i żółty, otrzymasz kolor zielony.

Ciekawostka: po nałożeniu na siebie trzech barw podstawowych uzyskasz barwę czarną.

jak mieszać kolory i barwy pochodne

Inny odcień i temperaturę koloru pochodnego możesz otrzymać, gdy zmieszasz kolory podstawowe w odpowiednich proporcjach. Np. jeśli połączysz czerwień i żółty, ale z przewagą żółtego — powstanie jaśniejszy pomarańczowy. Gdy dodasz więcej czerwonego niż żółtego — uzyskasz ciemniejszy pomarańczowy, itd.

Jak uzyskać kolory dopełniające?

Kiedy masz już kolory podstawowe i pochodne — możesz stworzyć kolory dopełniające. Jeśli zmieszasz czerwień z zielenią, żółć z fioletem oraz barwę niebieską z pomarańczową — dopełniają się one do szarości. Stąd ich nazwa. Barwy dopełniające się są przeciwieństwem barw czystych i połączone ze sobą będą przypominały zgniłą zieleń lub brąz.

kolory dopełniające

Co to jest temperatura koloru?

Temperatura kolorów to świetne narzędzie do wywołania odpowiedniej emocji i reakcji u odbiorcy. Jeśli wejdziesz do pokoju wypełnionego jesienną żółcią czy pomarańczą, na pewno poczujesz panujące tam ciepło i energię. I odwrotnie, gdybyś weszła do pokoju w kolorach lawendy czy błękitu, zadziała to na ciebie wyciszająco i uspakajająco. Jak możesz wykorzystać te właściwości kolorów w projektowaniu?

Barwy ciepłe to odcienie żółci i czerwieni. Są to barwy letnie, ciepłe, słoneczne. Taka kolorystyka działa na nas pobudzająco, poprawia samopoczucie. Są kontrastowe i widoczne z daleka.

Barwy zimne to odcienie niebieskiego oraz zieleni. Kojarzą się z zimnem i chłodem. Są to kolory uspakajające, wyciszające, poprawiające koncentrację. Jeśli chcesz, żeby jakiś element wydawał się położony dalej – użyj zimnego koloru.

Barwy neutralne. Kolory czarny, biały i szary nie są zaliczane ani do ciepłych, ani do zimnych barw. Kolory te posłużą ci do rozjaśniania lub przyciemniania innych kolorów. W zależności od proporcji otrzymasz jaśniejsze lub bardziej nasycone odcienie. Np. łącząc czerwień z dużą ilością bieli, otrzymasz delikatny róż.

temperatura koloru

Łączenie kolorów, czyli co?

Łączenie kolorów to jedna z podstawowych umiejętności w dziedzinie designu, grafiki czy malarstwa. Poprawne dopasowanie kolorów może wpłynąć na odbiór całego projektu, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Jak skutecznie łączyć kolory?

Możesz wykorzystać do tego koło barw. To narzędzie, które pomoże ci określić relacje między trzema kategoriami kolorów: podstawowymi, drugorzędnymi i trzeciorzędowymi. Zobacz poniżej, które łączenia kolorów najlepiej do siebie pasują.

Najlepsze sposoby łączenia kolorów

Schemat monochromatyczny

To paleta, która składa się z różnych odcieni, nasycenia i jasność tego samego koloru. Chociaż wybierasz tylko jeden kolor, np. fioletowy, możesz utworzyć paletę kolorów, dopasowując jego krycie lub przezroczystość. To bardzo bezpieczna kombinacja. Opierając projekt na jednym kolorze, trudno popełnić błąd. Używaj tego schematu, jeśli chcesz uzyskać efekt pełen elegancji i harmonii.

jak łączyć kolory schemat monochromatyczny

Schemat analogiczny

Ta paleta składa się z kolorów, które są obok siebie na kole kolorów. Weź dowolny kolor, który lubisz, a następnie dobierz do niego sąsiedni z prawej i lewej strony. Barwy te, chociaż są zbliżone do siebie, nie powinny być używane w takich samych proporcjach. Może to przytłoczyć i zmęczyć oko. Lepiej wybrać jeden dominujący kolor, a pozostałe stosować jako akcenty. Użyj tego schematu, gdy potrzebujesz harmonii i efektu przyjemnego dla oka.

mieszanie kolorów schemat analogiczny

Schemat uzupełniający

To kolory, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole barw. Ta paleta to połączenie ciepłego koloru z chłodnym, które razem dają mocny kontrast. Jest to zestaw dla odważnych. Przykuwa uwagę i dodaje energii. Może jednak męczyć dlatego, żeby zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, stosuj różne nasycenie tych kolorów.

mieszanie barw schemat uzupełniający

Schemat triada

Schemat zbudowany na podstawie trzech kolorów równomiernie rozmieszczonych na kole barw. Daje duży kontrast, a powstała paleta jest żywa, energetyczna, odważna, optymistyczna. Stosuj tę paletę wg zasady 60 x 30 x 10. Gdzie najmocniejszy kolor ma stanowić tylko 10% całego projektu.

schemat triada w łączeniu kolorów

Schemat tetrada

To 4 kolory równomiernie rozmieszczone na kole kolorów. Schemat najtrudniejszy w użyciu – im więcej kolorów, tym trudniej zachować właściwe proporcje i kontrast. Ale jeśli uda ci się dobrze je zbalansować — taka paleta podkreśli twój niepowtarzalny styl.

schemat tetrada w łączeniu barw

A na koniec zrób moodboard i przetestuj gotową paletę w praktyce. Pamiętaj, że pomimo trzymania się powyższych zasad, kluczowy jest też twój indywidualny gust i wizja artystyczna. Eksperymentuj i nie bój się łączyć ze sobą różne kolory!

Po co łączyć kolory?

Kiedy projektujesz ogród, mieszkanie, zastanawiasz się, co dzisiaj ubrać czy kiedy tworzysz stronę internetową, w którymś momencie zawsze padnie to kluczowe pytanie: jakie kolory wybrać? I nie da się tego etapu projektowania ominąć. Dlaczego musisz ćwiczyć łączenie kolorów i świadomie je dobierać?

Estetyka. Dobrze skomponowana paleta kolorystyczna jest odpowiedzialna za wrażenia estetyczne. Może sprawić, że projekt przyciągnie uwagę i pozytywnie wpłynie na emocje odbiorców. Ale źle użyta może spowodować, że użytkownik szybko ucieknie do konkurencji.

Komunikacja. Kolory to świetne narzędzie do komunikowania. Na przykład na stronie internetowej inny kolor sygnalizuje akceptację jakiegoś polecenia, inny rezygnację z czynności. Inny odcień daje ci znać, że dana opcja jest nieaktywna lub, że nie uzupełniłaś wszystkich danych w formularzu.

Spójność i wyróżnik. Łączenie kolorów może pomóc w stworzeniu spersonalizowanego stylu, który wyróżni cię spośród masy innych ofert. Pozwoli użytkownikowi cię zapamiętać. Podkreśli twój charakter i dzięki temu przyciągniesz odpowiednich klientów.

Podsumowując — każdy projekt w życiu codziennym czy też w designie wymaga umiejętności łączenia kolorów. Nie jest to łatwe, zwłaszcza na początku. Ale nie zniechęcaj się! Stosuj kontrasty, np. połączenie kolorów ciepłych z zimnymi lub jasnych z ciemnymi. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie — zastosuj technikę monochromatyczną, czyli połączenie różnych odcieni jednego koloru.

Ćwicz i szukaj inspiracji. Baw się kolorami i eksperymentuj! To najlepszy sposób na coraz lepsze palety kolorystyczne w twoich projektach.

Jeśli uznasz, że potrzebujesz pomocy w określeniu palety kolorystycznej do twojego kolejnego projektu — chętnie ci w tym pomogę! Umów się na nieodpłatną konsultację lub napisz do mnie. Wspólnie ustalimy, od czego zacząć.

Zainteresował Cię opisany temat? Przeczytaj więcej artykułów:

  1. Jak dobrać kolory do strony internetowej? Opisuję tam nie tylko odpowiednie barwy na www, ale podpowiadam czego unikać i dlaczego to takie ważne!
  2. Czym są kolory biznesowe i jak je wybierać? Dlaczego kolor w biznesie ma znaczenie i jak kolorystyka wpływa na postrzeganie Twojej marki?
  3. Czym jest Brand Book? Do czego służy i dlaczego jest potrzebny? Dowiesz się też, czy Brand Book jest tym samym, co księga marki!
  4. Psychologia kolorów. Wszystko co musisz wiedzieć o oddziaływaniu kolorów na zachowania użytkowników Twojej strony!
  5. Osobowość marki i atrybuty marki. O czym mowa? Dlaczego oba te elementy są NIEZBĘDNE?!
  6. Co to jest identyfikacja graficzna firmy i marki? Dlaczego jest ważna? Na co zwrócić uwagę? Co zawiera?
Scroll to Top