Delegowanie zadań – od czego zacząć?
Od czego zacząć delegowanie zadań? Trzy pomocne wskazówki.
W każdej firmie nadejdzie w końcu ten moment. Poczujesz go na swoich barkach. Przygniecie cię. Osłabi twoją odporność na stres. Nie pozwoli spać i pozbawi energii do dalszego działania. Co działa tak destrukcyjnie? Nadmiar obowiązków. Recepta jest na to jedna. Deleguj zadania!
Czym jest delegowanie?
Delegowanie to przydzielanie zadań i przekierowanie odpowiedzialności za ich wykonanie oraz uprawnień niezbędnych do ich realizacji. A to oznacza, że od momentu delegowania, nie jesteś już bezpośrednio zaangażowany w zadanie.
Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego. A jednak wiele osób ma z tym problem. Dla jednych szukanie pomocy jest oznaką porażki. Inni nie delegują, bo lubią mieć nad wszystkim kontrolę. Jeszcze inni uważają, że sami zrobią to najlepiej. Efekt? Stres, wypalenie, brak pomysłów i spadek produktywności.
Jakie trzy rzeczy warto wziąć pod uwagę przy delegowaniu zadań?
- Lista. Przygotuj sobie listę zadań, które mógłbyś delegować. Na początek mogą to być proste czynności, takie jak przeprowadzenie researchu, odpowiadanie na maile klientów, umawianie spotkań. Z czasem lepiej jeśli są to całe projekty, np. prowadzenie twoich mediów społecznościowych. Dzięki temu nie będziesz tracił czasu na zbieranie przygotowanych materiałów od różnych osób i powtórne ich analizowanie.
- Nie zwlekaj! Deleguj zadania najszybciej jak to tylko możliwe. Osoba, która ma je wykonać, będzie miała wystarczającą ilość czasu na ich realizację. Unikniesz opóźnień i będzie czas na ewentualne poprawki.
- Konkrety. Pamiętaj, nikt nie czyta w twoich myślach. Powiedz jasno, czego oczekujesz: ile, na kiedy, jaki jest tego cel, na co zwrócić szczególną uwagę, jak ma to wpłynąć na strategię firmy.
Komu delegować zadania?
Możliwości są różne. Na początku sprawdź, jaki potencjał skrywają twoi pracownicy. Często jest tak, że mają umiejętności lub lubią robić coś, o czym ty nie masz pojęcia. Zapytaj ich o to!
Jeśli masz firmę jednoosobową lub nie masz specjalisty w swojej kadrze, poszukaj pomocy na zewnątrz. Coraz więcej osób pracuje zdalnie i wielu freelancerów zgłasza swoją gotowość wykonania usług w różnych obszarach na takich platformach jak www.useme.pl
Prawda jest taka, że nikt nie musi umieć i robić wszystkiego sam. Zwykle nie oczekuje się też tego od innych. Umiejętność delegowania zadań świadczy o dojrzałości i rozwoju. Stanowi wyraz zaufania i szacunku do pracy innych. Delegując, zyskasz czas, który możesz wykorzystać na rozwój strategii zarządzania firmy i na odpoczynek. A zrelaksowany szef to efektywny zespół i większa ilość klientów.
Jeśli więc cierpisz na nadmiar obowiązków i czujesz, że chcesz coś zmienić, sprawdź, jak mogę ci pomóc.
Przeczytaj: